wtorek, 29 maja 2012

USSOCOM: ISOF 2012Pokaz wspólnego działania Wojsk Specjalnych z kilkunastu państw uświetnił międzynarodową konferencję "Building the Global SOF Partnership" w Tampie na Florydzie.


W konferencji organizowanej przez dowódcę Sił Specjalnych USA admirała Wiliama Mc Ravena wzięli udział dowódcy Wojsk Specjalnych z 96 państw. Jednak w samym pokazie swoje umiejętności zademonstrowali tylko najlepsi z najlepszych: wśród nich polscy żołnierze Wojsk Specjalnych z Jednostki Wojskowej GROM. W gronie najwyżej przez Amerykanów ocenianej pokazowej "dziewiątki" oprócz polskich specjalsów znaleźli się operatorzy z Kanady, Australii, Brazylii, Kolumbii, Tajlandii, Norwegii, Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.W czasie pokazu operatorzy wykonali szturm na obiekt przeciwnika połączony z uwalnianiem zakładników. Atak był prowadzony z lądu, morza i z powietrza z użyciem najnowocześniejszego sprzętu jakim dysponują wojska specjalne m.in. łodzi szturmowych, wozów bojowych i śmigłowców. Dobór państw uczestniczących wspólnie z Amerykanami w pokazie nie by przypadkowy. Wszystkich uczestników pokazu łączą z siłami specjalnymi USA prowadzone od wielu lat wspólne działania bojowe. Polscy komandosi na uznanie zapracowali sobie swoim działaniem w Iraku i Afganistanie.

Pokaz odbył się 23 maja w Tampie na Florydzie. Naszych żołnierzy na miejscu obserwowali dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong i dowódca JW. GROM płk Piotr Gąstał. Gen. Patalong w trakcie debaty w panelu dowódców Sił Specjalnych zaprezentował zebranym polskie doświadczenia i perspektywy rozwoju w dziedzinie Wojsk Specjalnych.

źródło tekstu i zdjęcie: http://www.facebook.com/pages/Wojska-Specjalne/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz